Stafordšírský bulteriér

Plemeno přišlo na svět v Anglií zkřížením Buldoka a teriéra, zasloužili se o to provozovatele a milovnicí psích zápasu, kteří chtěli získat pohyblivějšího a dravějšího buldoka.Z kříženi vzhledově vyšel pes s drsnou vizáží a velkou hlavou.To že nebyl úplně “symetricky” nevadilo - protože schopnost boje byly v té době na prvním místě.

V jednom z prvních záznamu o Bull a Teriérovi který se našel v Blaine¨s Rural Sport se uvádí: “Zkřížením teriéra a buldoka se získal pes který má nezdolnou kuráž při útoku na škodnou, hlavně na jezevce”.

Zápasy se psy, býky, medvědy a jiné krvavé sporty pomalu mizely jak se blížilo 20.století.O bull a teriéry se už téměř nikdo nezajímal. Především zásluhou horníků a železářů z okolí Staffordshire si plemeno uchovalo kvalitu.

Plemeno bylo britským Kennel Clubem uznáno v roce 1935 a to především zásluhou lidí jako Joe Dunn, Joe Mallen, Jack Barnard a dalších. Dnes už existuje v Británii 18 klubu zabývajících se chovem stafordšírských bulteriérů.

V dnešní době je Stafford v Anglii nejpopulárnější plemeno teriérů. Oblibu si získal nekonfliktní a přátelskou povahou. V Anglii má přezdívku “nanny dog” - dětská chůva. Výborně se cvičí kvůli jeho k člověku submisivni povaze, prostě chce svému pánovi vyhovět. Mladý stafford by měl mít příležitost se stýkat s jinými psi, využít čas socializace aby později až dospěje nevyvolával rvanice.

Tags: ,

Leave a Reply